آموزش آرایشگری – آموزشگاه آرایشگری – مدرک آرایشگری

یک آرایشگر کسی است که شغل وی کوتاه کردن مو یا شکل دهی به آن است . هدف از آموزش آرایشگری تغییر یا بازسازی ظاهر یک فرد می باشد . هدف این کار با استفاده از ترکیب رنگ کردن مو ، کوتاه کردن مو و تکنیک های بافت مو محقق می شود . اکثر آرایشگران به صورت حرفه ای تحت عنوان یک آرایشگر ، پیرایشگر یا متخصص زیبایی شناخته می شوند .

در این بخش می خواهیم موضوعات زیر را مورد بررسی قرار دهیم :

 • تاریخچه
 • آرایشگران و آموزش آرایشگری امروزی
  • آموزش آرایشگری در ایالات متحده ی آمریکا
 • ویژگی های مثبت در آموزش آرایشگری
  • رضایت عاطفی در آموزش آرایشگری
  • استقلال در آموزش آرایشگری
  • شخصیت خود را چند وجهی کنید
 • کار های یک آرایشگر پس از دوره های آموزش آرایشگری
 • وظایف یک آرایشگر پس از گذراندن دوره های آموزش آرایشگری
 • آیا شما برای آرایشگری فرد مناسبی هستید ؟
 • محیط کار یک آرایشگر چگونه است ؟
آموزش آرایشگری

تاریخچه آموزش آرایشگری

آموزش آرایشگری در دوران کهن

آرایشگری به عنوان یک حرفه قدمت چند هزار ساله دارد . نقاشی ها و طراحی های هنری مربوط به زمان های قدیم کشف شده اند که نشان می دهد افرادی در حال کار کردن روی موی اشخاص دیگری هستند . دو نویسنده یونانی با نام های Aristophanes و Homer در نوشته های خود به آرایشگری و آموزش آرایشگری اشاره کرده اند . در آفریقا برخی از تمدن ها باور داشتند که روح افراد ، موی آن ها را تسخیر می کرده است که در این صورت به آرایشگر جایگاه والایی در این جوامع اعطا می کرده است . وضعیت آرایشگری افراد زیادی را ترغیب کرد که مهارت های خود را تقویت کنند . بدین ترتیب روابط نزدیکی بین آرایشگران و مشتری های آن ها شکل گرفت . ساعت های زیادی صرف شستن مو ، شانه کردن آن ، روغن زدن به مو و شکل دهی به آن و آراستن مو می شد . مرد ها روی موی مرد های دیگر و زن ها روی موی زن های دیگر کار می کردند . قبل از فوت یک استاد آموزش آرایشگری ، طی یک مراسم ویژه شانه و ابزار وی به جانشین منتخب داده می شد .

در مصر باستان ، آرایشگران موارد خاصی را برای نگهداری از ابزار ها که شامل لوسیون ، قیچی و مواد شکل دهنده بود طراحی کرده بودند . پیرایشگران نیز تحت عنوان آرایشگر فعالیت می کردند و مردان ثروتمند پیرایشگران شخصی خود را داشتند که در خانه های آن ها خدمت رسانی می کردند . در آن زمان آموزش آرایشگری به جادوگران نیز داده می شد تا در چارچوب فرهنگ و تمدن آن زمان استاندارد های جادوگری را به کار گیرند . در روم و یونان باستان برده ها و خدمتگزاران خانه نقش آرایشگر را بر عهده داشتند . آن ها کار هایی از جمله رنگ مو و اصلاح مو را انجام می دادند . مرد هایی که پیرایشگر شخصی نداشتند برای انجام امور مربوطه ، به پیرایشگاه های محلی مراجعه می کردند . خانم ها مو های خود را در خانه نگهداری و مرتب می کردند . البته مستندات تاریخی مربوط به قرون پنج تا چهارده فعلا در دسترس نیست . خدمات مراقبت از مو پس از صدور حکم پاپ در سال هزار و نود و دوی میلادی درخواست کرد که تمامی روحانی های کاتولیک روم مو های صورت خود را بتراشند .

آموزش آرایشگری در اروپا

کلمه ی آرایشگر در قرن هفدهم میلادی در اروپا برای نخستین بار به کار برده شد و آرایشگری به عنوان یک حرفه شمرده شد . مدی که برای مو ها در آن زمان بود نشان از آن داشت که خانم های ثروتمند مدل مو های حجیم ، پیچیده و به شدت آراسته را انتخاب می کردند که توسط خدمت کار شخصی آن ها و افراد دیگر پیاده سازی می شد . این افراد ساعات زیادی را به منظور شکل دهی به موی خانم ها صرف می کردند . موی مرد های پول دار نیز توسط خدمت کار شخصی آن ها که مرد بود شکل دهی و استایل دهی می شد . این افراد قطعا دوره های آموزش آرایشگری را گذرانده بودند . برای اولین بار در فرانسه بود که مرد ها شروع به کار کردن روی موی خانم ها کردند و بسیاری از آرایشگران برجسته در آن زمان مرد بودند . این روند در دوران معاصر نیز ادامه یافته است . اولین آرایشگر مرد معروف Champagne بود که در جنوب فرانسه به دنیا آمده بود . سپس به پاریس مهاجرت کرد و سالن موی خود را افتتاح کرد . او روی موی خانم های ثروتمند پاریسی کار می کرد و سپس در سال هزار و شش صد و پنجاه و هشت دار فانی را وداع گفت .

مدل موی خانم ها در قرن هفدهم میلادی بلند تر شد . این مد را آرایشگری به نام Madame Martin محبوب کرد . مدل موی “برجی” در بین خانم های ثروتمند انگلیسی و آمریکایی رایج بود . این افراد از آرایشگران می خواستند که مدل مو هایشان را تا جایی که ممکن است بلند تر در نظر بگیرند . در واقع منظور از بلندی ارتفاع مو است که به صورت برجی در بالای سرشان قرار می گرفت . در آموزش آرایشگری این مدل مو باید به صورت فر های بزرگ و بلند آموزش داده می شد که با روغن شکل دهی می شد و با استفاده از روبان قرمز ، گل ، تور ، پر و جواهرات تزئین می شد . پیشه ی آرایشگری وقتی که Legros de Rumigny به عنوان اولین آرایشگر رسمی دادگاه فرانسه انتخاب شد ، تحت یک شغل رسمی راه اندازی شد . در سال هزار و هفت صد و شصت و پنج میلادی de Rumigny کتاب خودش را با نام “Art de la Coiffure des Dames” ( مدل موی هنری خانم ها ) منتشر کرد . در این کتاب در مورد آموزش آرایشگری صحبت شده است و شامل عکس هایی از استایل های مختلف مو است که توسط وی طراحی شده است . این کتاب در بین بانوان فرانسوی پر فروش بود . چهار سال بعد de Rumigny مدرسه ای را برای آموزش آرایشگری به آرایشگران تاسیس کرد که نام آن را “Academie de Coiffure” ( آکادمی آرایشگری ) گذاشت . در این آموزشگاه ، او به آقایان و خانم ها درس می داد که چگونه مو را کوتاه کنند و مدل مو های مخصوص به خود را طراحی کنند .

در سال هزار و هفت صد و هفتاد و هفت حدود هزار و دویست آرایشگر در پاریس مشغول به کار بودند . در این مدت پیرایشگران اتحادیه هایی را تشکیل دادند و از آرایشگران می خواستند کار ها که انجام می دهند و مبالغی که می گیرند یکسان باشد . همچنین افرادی که کلاه گیس می ساختند می خواستند که آرایشگران کسب و کار خود را متوقف سازند و آرایشگران متذکر می شدند که نقش آن ها با یکدیگر کاملا متفاوت است . آرایشگری یک نوع خدمات بود و کلاه گیس سازی در واقع شغلی بود که کلاه گیس می ساختند و آن را به فروش می رساندند . de Rumigny که دوره های آموزش آرایشگری برگزار می کرد در سال هزار و هفت صد و هفتاد فوت کرد و سایر آرایشگران محبوبیت زیادی به دست آوردند . از جمله ی آن ها می توان به سه فرانسوی با نام های Frederic ، Larseueur و Léonard اشاره کرد . Leonard و Larseueur دو آرایشگر مخصوص ملکه Marie Antoinette بودند . او آخرین ملکه ی فرانسه قبل از انقلاب این کشور بود . Leonard آرایشگر مورد علاقه این ملکه بود که طرح های متفاوتی برای شکل دهی به مو را ابداع کرده بود که تبدیل به مدل های معروفی در فرانسه شده بود و در مراسم با شکوه پاریسی ها از آن استفاده می شد . برای مثال می توان به مراسم loge d’opera اشاره کرد . در این مراسم موی خانم ها حدود پنج فیت بالا تر از سر آن ها قرار داشت . وی در طول انقلاب فرانسه ساعاتی قبل از دستگیری به همراه شاه ، ملکه و سایر اشرافیان از این کشور فرار کرد . او به روسیه مهاجرت کرد و در آن جا به عنوان آرایشگر برتر برای اشراف روسی کار کرد .

آموزش آرایشگری در قرن نوزدهم میلادی

آرایشگران پاریسی در اوایل قرن نوزدهم میلادی به توسعه ی سبک های تاثیر گذار آموزش آرایشگری ادامه دادند . خانم های ثروتمند فرانسوی آرایشگر های مورد علاقه خود را به خانه می آوردند و از آن ها می خواستند که روی مو هایشان کار کنند . این روند در جوامع بین المللی ثروتمند امروزه نیز دیده می شود . آرایشگری در درجه اول خدماتی بود که به افراد ثروتمند ارائه می شد . این افراد کسانی بودند که می توانستند حرفه ای ها را استخدام کنند یا می توانستند حقوق مورد نیاز برای این کار را به خدمتگزاران خود پرداخت کنند . در ایالات متحده ی آمریکا Marie Laveau یکی از مشهور ترین آرایشگران آن زمان بود که آموزش آرایشگری نیز ارائه می کرد . Laveau در شهر نیواورلان زندگی می کرد و در اوایل دهه ی هزار و هشت صد و بیست کار آرایشگری را شروع کرد و از موی خانم های ثروتمند شهر مراقبت می کرد . او یک آموزگار جادوگری بود که به او ملکه ی جادوگری نیواورلان نیز می گفتند . او از روابط خود با خانم های ثروتمند استفاده می کرد تا حمایت آن ها را برای عمل جادوگری خود داشته باشد . وی به خانم هایی که به کمک در زمینه های مختلف نیاز داشتند کمک می کرد و پول ، هدایا و چیز های دیگری در اختیار آن ها قرار می داد . آرایشگر فرانسوی Marcel Grateau مدی به نام ” فر مارسل ” را در اواخر قرن نوزدهم میلادی به وجود آورد . فر مد نظر او حتما باید به وسیله یک اتوی داغ مخصوص به وجود می آمد و نیازمند یک آرایشگر با تجربه در این زمینه بود که آموزش آرایشگری را به طور کامل گذرانده باشد . خانم هایی که اهل مد بودند می خواستند موی آن ها به شکل مارسل فر داده شود . در این دوره آرایشگران شروع به باز کردن سالن های آرایشگری در شهر ها و روستا ها کردند . این کار توسط شخصی به نام Martha Matilda Harper رهبری می شد که یکی از اولین سالن های موی زنجیره ای را بنیان گذاری کرد . در این سالن ها از روش های مخصوص خود او به نام روش هارپر استفاده می شد .

آموزش آرایشگری در قرن بسیتم میلادی

در قرن بیستم میلادی سالن های آرایشگری در کنار پیرایشگاه ها شهرت فراوانی یافتند . این مکان ها فضای ویژه ای داشت که به خانم ها اجازه می داد تا موقعی که کار های خود از جمله پاکسازی پوست را انجام می دادند با یکدیگر معاشرت کنند . خانم های ثروتمند همچنان از آرایشگران می خواستند که به منزل آن ها بروند ولی اکثر خانم ها برای بهره مندی از این سرویس ها به سالن های آرایشگری سطح بالا مراجعه می کردند . یکی از معروف ترین این سالن ها ، سالن الیزابت آردن بود که به سالن در قرمز معروف بود . پیشرفت های اساسی در زمینه آموزش آرایشگری در این دوره اتفاق افتاد . الکتریسیته باعث پیشرفته تر شدن دستگاه های فر مو و سشوار ها شد . این ابزار آرایشگران را قادر می ساختند که تعداد بازدید ها از سالن خود را افزایش دهند ؛ چون در خانه ی مشتری خدمات محدودی را می توانستند ارائه دهند . روند های جدید رنگ آمیزی از جمله آن هایی که توسط Eugene Schueller در پاریس انجام می شد توسعه بافت . این روند ها به آرایشگران اجازه می داد که تکنیک های پیچیده ی استایل دهی به مو را پیاده سازی کنند . بعد از جنگ جهاین اول  ، استایل موی باب ( اندازه مو کوتاه تا متوسط ) در کنار سایر استایل های کوتاه مو مشهور شد . در دهه ی هزار و نه صد و سی استایل های پیچیده به صحنه برگشتند . این اتفاق هم زمان با بازگشت مدل فر مارسل رخ داد . آرایشگری و آموزش آرایشگری یکی از معدود شغل های مورد قبول در این زمان برای خانم ها بود که در کنار معلمی ، پرستاری و کار های روحانی می توانستند انجام دهند .

آرایشگران و آموزش آرایشگری امروزی

آموزش آرایشگری درایالات متحده ی آمریکا

از نظر شغلی ، انتظار می رود این حرفه بیست درصد بیشتر از سایر مشاغل رشد کند . مجوز دولتی برای آموزش آرایشگری لازم است که صلاحیت های مورد نیاز آن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است .

معمولا فردی که به آموزش آرایشگری علاقه مند است باید دیپلم دبیرستانی یا GED داشته باشد . همین طور سن وی باید حداقل شانزده سال باشد و فارغ التحصیل از یک آموزشگاه آرایشگری با مجوز دولتی باشد . برنامه های فول تایم یا فشرده اغلب نه ماه یا بیشتر طول می کشد تا بتوانید به یک مدرک قابل قبول برسید . بعد از این که دانش جو ها یک دوره را تمام کردند باید در امتحان صدور مجوز دولتی شرکت کنند . این امتحان شامل یک آزمون کتبی و یک تست عملی است که شما باید هر آنچه در دوره ی آموزش آرایشگری را فرا گرفتید در آن پیاده سازی کنید . البته گاهی اوقات یک آزمون شفاهی نیز می تواند جایگزین هر یک از این موارد شود . آرایشگران باید برای دریافت مدرک خود هزینه پرداخت کنند و گاهی نیز باید این مجوز ها تمدید شوند . برخی ایالت ها به آرایشگران اجازه می دهند که بدون نیاز به دریافت مدرک جدید کار خود را ادامه دهند در صورتی که بقیه ایالت ها آرایشگران را موظف می کنند که مدارک خود را به روز کنند . حدود چهل و چهار درصد از آرایشگران به صورت آزاد ( خویش فرما ) کار می کنند که ساعات کارکرد آن ها به چهل ساعت در هفته می رسد . البته گاهی این ساعات به بیش از این مقدار نیز می رسد . در سال دو هزار و هشت ، بیست و نه درصد از آرایشگران به صورت پاره وقت کار می کردند و حدود چهارده درصد برنامه ای متغیر در دستور کار خود داشتند . از سال دو هزار و هشت در کل 630700 نفر مشغول آرایشگری بوده اند و پیش بینی می شده است که در سال دو هزار و هجده این تعداد به 757700 نفر برسد .

ویژگی های مثبت در آموزش آرایشگری

رضایت عاطفی در آموزش آرایشگری

آرایشگر شدن تحت دوره های آموزش آرایشگری یک فرصت واقعی برای لمس زندگی افراد با روش های مختلف است . شما به عنوان یک آرایشگر بر زندگی اجتماعی مشتری خود و شخصیت واقعی آن ها تاثیر می گذارید . یک نگرش خوب و یک احساس جدید می تواند آن ها را مجبور کند تا مشتاقانه به سمت یک زندگی حرفه ای و اجتماعی حرکت کنند .

خیلی از حرفه های دیگر ممکن است از نظر اقتصادی به صرفه تر باشند اما این امکان را قراهم نمی کند تا موقعیتی برای مردم ایجاد شود که شاد تر زندگی کنند . پس از گذراندن دوره ی آموزش آرایشگری ، برای آرایشگرانی که به کار مشغول هستند و به آن تعهد دارند این یک فرصت است که بتوانند رضایت عاطفی از شغل خود جذب کنند در صورتی که در حرفه های دیگر این موضوع کم تر دیده می شود یا اصلا دیده نمی شود . در این شغل شما این قابلیت را دارید که زندگی ها را لمس کنید و آن ها را تغییر دهید . شما می توانید روی انگیزه مشتری خود تاثیر بگذارید و باعث شوید خدماتی را که لیاقتش را دارند دریافت کنند . آرایشگری شغلی است که هر کسی می تواند از لحاظ احساسی آرامش پیدا کند .

استقلال در آموزش آرایشگری

مردم به مستقل بودن اهمیت می دهند ، چه این موضوع در زندگی اجتماعی باشد چه در مورد حرفه ی آن ها باشد . افراد حرفه ای روز به روز بیشتر اهمیت مستقل بودن در کار را درک می کنند و مسیری را انتخاب می کنند که کاملا موازی با کار کردن در گذشته است . در واقع استقلال در مقابل کارمند بودن قرار می گیرد . برای مثال ایالات متحده ی آمریکا تا سال دو هزار و نوزده بیشتر از چهل میلیون شاغل مستقل داشته است .

وقتی که طی دوره های آموزش آرایشگری ، به یک آرایشگر تبدیل می شوید فضای گسترده ای برای رشد خلاقیت شما ایجاد می شود بدون این که بخواهد مانعی برای کارمند بودن شما باشد . در آرایشگری و آموزش آرایشگری شما به صورت مستقیم با مشتری خود در ارتباط هستید ، نیاز های آن ها را درک می کنید و ارزش خود را به دست می آورید . در واقع ارزشی که شما در آن لحظه به دست می آورید همان موقع توسط مشتری شما جذب می شود ؛ بدون این که هیچ واسطه ای بین شما و او یا کانال ارتباطی بین شما باشد . این اهمیت آموزش آرایشگری را در مقابل سایر شغل ها نشان می دهد .

آنچنان عجیب هم نیست که حرفه آرایشگری و آموزش آرایشگری یکی از شاد ترین شغل ها است . شما در این مسیر کاملا مستقل هستید یعنی رئیس خودتان خواهید بود و این مهارت را دارید تا در مورد ارزش چیزی که مشتری می خواهد تصمیم بگیرید . این موضوع آرایشگران را شاد نگه می دارد و حرفه ای ها را جذب می کند .

شخصیت خود را چند وجهی کنید

به عنوان یک آرایشگر ، شما فقط مجموعه ای از مهارت ها را توسعه نمی دهید . برای هر کسی ، هر مشتری متفاوت است . این موضوع به آن معنی است که رویکرد خود را در برخورد با هر مشتری در هر سطح مطابقت دهید . شما به طور دائم چیز های فنی ، تکونولوژی جدید و تفاوت های ظریف زیادی را برای آموختن خواهید داشت . با استفاده از این موارد شما می توانید هر چیزی که مشتری می خواهد را به طور دقیق برای او انجام دهید .

این موضوع فقط مربوط به مو و پوست سر نیست . شما در هنگام کار روی مو یا آموزش آرایشگری با افرادی از شخصیت ها ، فرهنگ ها و حرفه های مختلف آشنا خواهید شد . این مورد شما را مجبور می کند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و مطابق با شخصیت آن ها رفتار کنید .

آموزش آرایشگری
آموزش آرایشگری
آموزش آرایشگری

شما باید مهارت های ارتباطی خود را در آموزش آرایشگری تقویت کنید تا این پیشه را برای خود به بهترین مورد تبدیل کنید . شما خواهید آموخت که شرایط خود را متناسب با روحیه و احساسات مشتری تطبیق دهید و با درک بهتر نیاز های آن ها و پاسخ گویی به آن ، ارتباط مناسب تری با آن ها برخورد کنید .

به علاوه پس از این که دوره های آموزش آرایشگری را گذراندید شما مسئولیت کار خود را بر عهده خواهید گرفت . خدماتی که به مشتریان خود ارائه می دهید به طور کاملا مستقیم روی درآمد و سودآوری سالن آرایشگری شما تاثیر خواهد داشت . این دلیل برای شما به تنهایی کافی است تا تخصص خود را پرورش دهید و خدمات خود بر حسب نیاز های آن ها تنظیم کنید تا بتوانید نیاز های مشتریان و ترجیحات آن ها را بهتر درک و رفع کنید . پاداش شما فقط هزینه هایی نیست که دریافت می کنید . علاوه بر آن تبدیل به یک فرد بهتر خواهید شد که فقط توانایی هایش به آرایشگری و آموزش آرایشگری خلاصه نمی شود . شما می توانید با مردم بهتر از بقیه تعامل کنید و با اعتماد به نفس بیشتری با آن ها ارتباط برقرار خواهید کرد و در نهایت به یک متخصص موفق و مستقل تبدیل خواهید شد .

در ادامه موارد زیر را بررسی خواهیم کرد :

 • یک آرایشگر چه کسی است ؟
 • یک آرایشگر چه کاری را انجام می دهد ؟
 • محیط کاری که یک آرایشگر در آن کار می کند چگونه است ؟

کار های یک آرایشگر پس از دوره های آموزش آرایشگری

آرایشگری شغلی معتبر و با ثبات است که به دلیل تقاضای زیاد و انعطاف پذیری در عملکرد برای بسیاری از افراد جذاب است . یک فرد پس از گذراندن دوره های آموزش آرایشگری تبدیل به یک آرایشگر می شود . او می تواند در یک سالن زیبایی مشغول به کار شود یا به عنوان یک فرد مستقل عمل کند . یک آرایشگر می تواند مرد یا زن باشد و این پیشه هیچ ارتباطی با جنسیت ندارد . البته پیرایشگران همچنان اکثرا مرد هستند . بسیاری از آرایشگران پس از آموختن مطالبی که در آموزش آرایشگری فرا می گیرند مهارت های گسترده ای را کسب می کنند اما برخی از این مهارت ها که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد در عمل و تکنیک اجرایی به دست می آیند .

 • رنگ و مش مو
 • اکستنشن مو و بافت
 • صاف کردن مو با مواد شیمیایی
 • موج دار کردن یا فر کردن مو
 • کاشت مو
 • کلاه گیس
 • بافندگی

این به آن معنا است که بدون تمرین شما هرگز تبدیل به یک آرایشگر موفق نخواهید شد حتی اگر بهترین دوره های آموزش آرایشگری را رفته باشید .

وظایف یک آرایشگر پس از گذراندن دوره های آموزش آرایشگری

یک آرایشگر به طور معمول تمامی موضوعات مربوط به ظاهر ، استایل و نظافت موی سر را بررسی خواهد کرد . طبق دوره های آموزش آرایشگری ، یک آرایشگر خوب ابتدا به مشتری خود گوش می دهد و مطمئن می شود که آن ها درک و انتظار درستی از نتایجی که حاصل خواهد شد ، دارند . آرایشگران معمولا به عکس ها و تصویر هایی که در مجله های استایل و زیبایی وجود دارد رجوع می کنند تا نتایجی که حاصل خواهد شد را تجسم کنند . آن ها باید مطالبی را که در دوره های آموزش آرایشگری فرا گرفته اند تمرین کنند تا بتوانند آخرین استایل ها و سبک های کوتاه کردن مو را برای مشتری پیاده سازی کنند .

خیلی از آرایشگران برای این که از آخرین استایل ها و سبک های کوتاهی مو مطلع شوند در مسابقات مربوط به مو شرکت می کنند . موضوع این مسابقات رنگ و مش مو ، سبک دهی به مو و تکنیک های کوتاه کردن مو است . سالن های زیبایی ، آرایشگران را تشویق می کنند تا در این زقابت ها شرکت کنند و بردن جایزه برای یک آرایشگر می تواند تبلیغ خوبی برای هر سالنی باشد . آرایشگر پس از به دست آوردن این جایزه می تواند مشتری های معروف تر و بزرگ تری را نیز جذب کند .

مهم ترین کاری که توسط اغلب اوقات آرایشگران انجام می دهند کوتاهی معمولی مو است که در دوره های آموزش آرایشگری به آن پرداخته خواهد شد . مشتریانی که فقط به دنبال ظاهر جدیدی برای خود هستند و یا فقط به دنبال اصلاح مو هستند به دنبال خدمات خاصی نیستند و فقط خدمات معمولی را جست و جو می کنند . آرایشگری همچنین به استایل دهی به مو اشاره دارد و در واقع روند سبک دهی به مو به یک شیوه ی مشخص است . این کار به این منظور انجام می شود که ظاهر فردی تقویت شود . خیلی از سبک ها در آموزش آرایشگری وجود دارد که یک آرایشگر باید در مورد آن ها در پیشه ی خود بداند :

 • سبک های فر و جذاب ترین راه های کوتاه کردن مو های فر
 • سبک های صاف و دانش کوتاه کردن مو های لخت
 • سبک های کوتاه
 • سبک های بلند
 • سبک های پیشرفته و پیچیده برای عروسی ها و رویداد های رسمی

درمان های شیمیایی روی مو در آموزش آرایشگری می تواند ظاهر و جنس مو را تغییر دهد . آرایشگران از مواد شیمیایی استفاده می کنند تا مو های فر را به مو های لخت تبدیل کنند . این کار می تواند باعث آسیب رسیدن به ریشه ی مو شود .

مواد شیمیایی باعث ایجاد سبک های نیمه دائمی فر یا موج دار در سایر مو های صاف می شود . رنگ و مش مو اغلب اوقات به صبر و دانش مربوط به مواد شیمیایی برای ایجاد بهترین رنگ دارد . در آموزش آرایشگری رنگ مو به صورت سایه دار می تواند به طور کامل پیچیده باشد و گاهی ممکن است تبدیل به یک کار خسته کننده برای یک آرایشگر شود .

یک آرایشگر به عنوان یک متخصص در زمینه ی مراقبت از مو نیز فعالیت می کند و به طور معمول محصولاتی را که در مورد آن ها اطلاعات دارد به مشتری برای فروش معرفی و توصیه می کند . بعضی از آرایشگران پس از گذراندن دوره های آموزش آرایشگری ، شروع به تولید و توسعه محصولات خودشان در زمینه مراقبت از مو می کنند . آرایشگران ممکن است به عنوان یک مشاور یا ویرایشگر در زمینه ی زیبایی و راهنمای استایل نیز فعالیت کنند .

یکی از بخش های آموزش آرایشگری که کم تر به آن توجه می شود حوزه خدمات و محصولات ترمیم مو است . یک آرایشگر می تواند مدرک مربوط به نگهداری از مو را داشته باشد و در هنر سبک کلاه گیس ها و موی مصنوعی مهارت داشته باشد . هنر طراحی کلاه گیس نیز می تواند نیازمند آموزش ویژه ای باشد .

آیا شما برای آرایشگری فرد مناسبی هستید ؟

آرایشگران شخصیت های متمایز اما مشخصی دارند و آموزش آرایشگری این را مشخص می کند . آن ها دوست دارند که شخصیتی هنری داشته باشند ؛ این به آن معنی است که آن ها افرادی خلاق ، با درک ، حساس ، ماهر در صحبت کردن و با تجربه هستند . آن ها ساختار خاصی ندارند و به طور کامل شخصیتی اصیل ، ناسازگار و مبتکر هستند . بعضی از آن ها کارآفرین نیز هستند ؛ یعنی آن ها افرادی ماجراجو ، پر تلاش ، پر ادعا ، برون گرا ، پر انرژی ، مشتاق ، مطمئن و خوش بین هستند .

آیا این موارد با شخصیت شما متناسب است ؟ اگر پاسختان مثبت است ما دوره های آموزش آرایشگری لیلیوم سرخ را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید مهارت های لازم برای آرایشگری را کسب کنید و روی پای خود بایستید .

محیط کار یک آرایشگر چگونه است ؟

سالن های معمولی و موسسات کوتاهی مو مکان هایی هستند که اکثر آرایشگران در آن ها پیدا می شوند . این موسسات در خیلی از مکان ها یافت می شوند ؛ از مراکز خرید گرفته تا سونا های مجلل . یک آرایشگر ممکن است پس از دوره های آموزش آرایشگری به عنوان کارمند در یک سالن مشغول به کار شود یا یک صندلی در سالنی برای خود اجاره کند و به عنوان شخصی مستقل برای خودش فعالیت کند .

همچنین آرایشگران ممکن است در خارج از خانه خود یا وسیله نقلیه ی خود  فعالیت کنند یا به محل سکونت مشتری سفر کرده و خدمات آرایشگری و آموزش آرایشگری را در آن جا ارائه دهند . آرایشگری که مسافرت می کند ممکن است از بیمارستان ها دیدن کند و برای ایجاد امکانات بهتر برای زندگی به آن ها کمک کند .

صنعت سرگرمی دومین بازار گرمی است که یک آرایشگر می تواند در آن فعالیت کند . بخش اجرایی فیلم ها و تئاتر ها آرایشگران را به عنوان کارمند استخدام می کنند تا بازیگران را به شخصیت های مورد نظر کارگردان تبدیل کنند . این کار با استفاده از آموزش آرایشگری که قبلا فرا گرفته اند محقق خواهد شد . در سایر سرگرمی ها مثل موسیقی و رقص نیز امکان استخدام آرایشگران در پشت صحنه وجود دارد . بعضی از آرایشگران فقط توسط یک نفر استخدام می شوند و منحصرا فقط با آن ها مسافرت می کنند تا نیاز های متناسب با موی آن ها را بر طرف کنند .

صنعت مد نیز آرایشگران را استخدام می کند تا سبک مو های موجود در عکاسی و سالن های مد را مدیریت کنند . عکاسی می تواند آرایشگر را به مکان های مختلف از جمله کشور های عجیب و غریب و اقلیم های چالش برانگیز ببرد . آرایشگران در صنعت فشن اغلب اوقات با محدودیت زمانی و موقعیت های استرس زا مواجه می شوند که در آموزش آرایشگری تمامی این موارد را از قبل تجربه کرده اند .

چگونه یک آرایشگر شویم ؟

مرحله اول – آیا آرایشگری شغل مناسبی برای من است ؟

اولین قدم برای انتخاب هر شغلی این است که مطمئن شوید در واقع می توانید نسبت به آن تعهد داشته باشید . شما نمی خواهید وقتتان را با آموزش آرایشگری تلف کنید در حالی که به آن علاقه ای ندارید . پیشنهاد می کنیم قسمت های بالا تر که توضیح دادیم آرایشگران چه کاری انجام می دهند را در ابتدا مطالعه کنید سپس به سراغ این بخش بیایید .

در ادامه مقاله ای را مرتبط با موضوع ” آیا آراشگران با شغلشان خوشحال هستند ؟ ” مطالعه کنید .

سپس باید در مورد شخصیت آرایشگران مطالعه کنید .

آیا هنور به طور کامل مطمئن نیستید که آرایشگری شغل مناسبی برای شما است و نمی خواهید وقت خود را برای آموزش آرایشگری تلف کنید ؟ شاید مشاوره با اساتید لیلیوم سرخ بتواند شما را در این زمینه بیشتر راهنمایی کند . ممکن است شما واقعا برای این کار مناسب باشید یا شاید هم بتوانید در شغلی مانند آن شروع به فعالیت کنید .

سوالات مکرری که در آموزش آرایشگری مطرح است

چگونه یک آرایشگر شویم

یک آرایشگر پس از این که دوره های آموزش آرایشگری خود را به پایان رساند اکثر زمان روز خود را روی پا های خود خواهد ایستاد ؛ پس فردی که این شغل را انتخاب می کند باید توان این را داشته باشد که طولانی مدت ایستادگی کند .

علاوه بر این ، نداشتن لرزش در دست ها و هماهنگی بین چشم و دست برای کوتاه کردن و حالت دادن به مو ها در آرایشگری ضروری است . یک آرایشگر در دوره های آموزش آرایشگری متوجه می شود که باید ارتباط بسیار نزدیکی با مشتری برقرار کند و باید مهارت های بهداشتی و اجتماعی خود را تقویت کند . کسی که با گذراندن دوره های آموزش آرایشگری تبدیل به یک آرایشگر می شود اگر بتواند باعث شود مشتری احساس راحتی کند می تواند درآمد ثابت و معینی را برای خود ترتیب دهد .

آرایشگر شدن به تحصیلات کمی نیاز دارد اما وقتی که وارد می شوید می توانید تجارب گسترده تری را کسب کنید . اکثر ایالت ها و شهر ها در آمریکا داشتن مدرک برای آموزش آرایشگری را الزامی می دانند تا آرایشگر بتواند خدمات خود را ارائه دهد . شرایط لازم برای دریافت مدرک آرایشگری معمولی به شرح زیر است :

 • تکمیل یک دوره آموزش آرایشگری پس از دوره متوسطه آرایشی و بهداشتی در یک مدرسه معتبر
 • به پایان رساندن ساعات آموزشی مورد نیاز تحت نظارت افراد معتبر
 • پرداخت هزینه مردک آرایشگری
 • قبولی در امتحانی که توسط آموزشگاه تعیین شده باشد

در ادامه ویژگی های رفتاری آرایشگران را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

آرایشگران چه نوع شخصیت و رفتاری دارند ؟

می خواهیم نتایج تحقیقی را به شما اطلاع دهیم که در آن دو هزار و چهار صد و چهل و دو آرایشگر پس از گذراندن دوره های آموزش آرایشگری مورد بررسی قرار گرفته اند . در این نحقیق متوجه می شویم که چه ویژگی های شخصیتی و رفتاری این افراد را منحصر به فرد می کند .

آرایشگران هنرمند و خلاق هستند

آرایشگران و کسانی که آموزش آرایشگری ارائه می دهند معمولا افراد هنرمندی هستند ؛ یعنی آن ها خلاق و اصیلی هستند و به راحتی در محیطی که نیاز باشد خودشان را نشان دهند کار می کنند . همچنین آن ها تمایل به کارآفرینی دارند ؛ یعنی به طور طبیعی شخصیت رهبری دارند که در ترغیب و تاثیر گذاری روی دیگران نقش کاملا پر رنگی دارند .

اگر شما یک یا هر دو خصوصیت شخصیتی و رفتاری را دارید ، به طور کامل برای شغل آرایشگری مناسب هستید . با این حال اگر شخصیت محققی دارید این شغل برای شما زیاد مناسب نیست . اما باز هم اگر مطمئن نیستید که برای این شغل زاده شده اید یا خیر بهتر است که با متخصصان آموزش آرایشگری ما در تماس باشید تا بتوانید سوال های خود را از آن ها بپرسید و به نتیجه ی قانع کننده تری برسید .

آخرین تغییر در : 2020/02/25 - 11:09 | امتیاز :
4 دیدگاه
 1. کارتون حرف نداره .
  من مو هامو کراتین کردم پیششون ، هنوزم مثل روز اولش نرم و صافه

  • سلام
   وقتتون به خیر
   ممنون از شما که مجموعه ی لیلیوم سرخ را انتخاب کردید .
   منتظر حضور دوباره ی شما هستیم .

 2. سلام
  من برای کاشت ناخن وقت داشتم نتونستم بیام
  امکانش هست تا قبل از عید دوباره بهم وقت بدین ؟

  • سلام یگانه جان
   بله حتما چرا که نه !
   لطفا با سالن تماس بگیرید و موضوع را مطرح کنید .
   همکاران به شما وقت جدید خواهند داد .
   موفق باشید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شركت تست عضو شورای شركتهای مشاوره و پژوهشی وزارت نیرو با استفاده از نیروهای مجرب و متخصص فعالیت خود را در زمینه مشاوره و ارائه خدمات مهندسی طراحی و نظارت بر پروژه های ایستگاهها و خطوط فوق توزیع و انتقال و پروژه های تولید و توزیع صنعت برق و صنایع وابسته از سال 1370 آغاز نموده است.

  آدرس:

  شیراز، خیابان تست - کوچه 72 - پلاک 92 - ساختمان لاندا

  شماره تماس:

  001234656789

  ایمیل:

  info@company.com